ENCYKLOPEDIA KUKIZ15

KWOTA WOLNA OD PODATKU • 30 000 ZŁ

ENCYKLOPEDIA KUKIZ15

KWOTA WOLNA OD PODATKU • 30 000 ZŁ

WESPRZYJ NAS W WALCE O KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU • 30 000 ZŁ!


POLAKOM JEST NIEZBĘDNA WYŻSZA KWOTA WOLNA OD PODATKU 30 000 ZŁ

KWOTA WOLNA OD PODATKU 30 000 ZŁ • Z racji na obowiązujący w Polsce podatek dochodowy, który płacić muszą wszyscy wykazujący dochody, pojawiło się pojęcie „kwoty wolnej od podatku”. Chodzi oczywiście o podatek PIT. Kwotę wolną od podatku wymyślono ze względu na to, że te podatki obciążają ludzi pracujących, a ich struktura najbardziej obciąża ludzi najmniej zarabiających. W jej założeniach, do pewnej kwoty rocznego dochodu, Polacy są zwolnieni z opłacania podatku dochodowego. W ten sposób najmniej zarabiający nie mieliby czegoś, co się obecnie nazywa „podatkiem od biedy”.

Kwota wolna od podatku ma również swoje uzasadnienie społeczne i propaństwowe. Mimo mniejszych przychodów do budżetu państwa z tytułu zmniejszenia tych podatków. Ponieważ osoby najmniej zarabiające – które nie są obłożone podatkiem dochodowym – nie obciążają budżetu wydatkami na pomoc socjalną. W efekcie sami pracują na swoje utrzymanie. Z punktu widzenia państwa sytuacja, gdy obywatele są samowystarczalni – jest najbardziej pożądana.

Dlaczego więc kwota wolna w Polsce jest tak niska?
W roku 2000 roku kwota ta wynosiła 2295,79 złotych – skrajnie niewiele, ale na tamte czasy dwa tysiące złotych stanowiło znacznie większą wartość niż dziś.
Do 2016 kwotę minimalnie podwyższano, kończąc na kwocie 3091 złotych.
Obecnie, rząd pod płaszczykiem podwyżki kwoty wolnej ogólnie – przyjął nowelizację ustawy, gdzie zwiększył kwotę wolną, ale tylko dla osób mających dochody między 8 a 13 tys. złotych i zlikwidował podatek dochodowy dla dochodów poniżej 8000 złotych.

Przyjrzyjmy się teraz, jak to wygląda w ujęciu miesięcznym – bo w takich periodach żyjemy na co dzień:
Brak podatku dochodowego do 8 tys. złotych dochodów rocznie = do ok. 666zł miesięcznych zarobków miesięcznie (Takie zarobki ma jedynie ułamek % podatników).
Wyższa kwota wolna między 8 a 13 tys. zł dochodów = 1083 zł miesięcznie dla 13 tys. dochodu rocznie. (Takie zarobki ma niewielka mniejszość podatników).
Przy wyższych dochodach, kwota wolna nadal wynosi 3091 złotych = zaledwie 257 złotych miesięcznie.

Tymczasem polscy posłowie, na co zwracało szczególną uwagę KUKIZ15, mają kwotę wolną od podatku na poziomie aż 30 000 złotych. Stanowi to dramatyczną różnicę między zwolnieniami dla „wybranych”, a zwolnieniami dla wyborców. W związku z tym, że kwota wolna od podatku dla ogółu obywateli jest dramatycznie niska, powinno się ją natychmiastowo podwyższyć, najlepiej ustalając plan stałego wzrostu, począwszy od np. kilkunastu tysięcy złotych do poziomu poselskiego – a najlepiej poziom poselski i zwykłych podatników wyrównać.

Poniższe dane są niczym innym jak dowodem na to, że „bieda” jest niesprawiedliwie opodatkowana:
Granica skrajnego ubóstwa ustalona jako:
550 złotych miesięcznie.
Minimum egzystencji: 574 złote dla gospodarstw jednoosobowych, czy 502 złote dla rodzin wielodzietnych.
Minimum socjalne to: 1134 zł lub 889 zł.

KUKIZ15 dołoży wszelkich starań, aby te niesprawiedliwości zostały zniesione.

Pora znieść podatek od biedy, który utrudnia życie zwykłym Polakom.

Parlamentarzyści nie mogą mieć specjalnych przywilejów w dziedzinie podatku dochodowego.

Kwota Wolna od Podatku nie była od wielu lat podnoszona dla przygniatającej większości Polaków.

Kraje trzeciego świata częstokroć mają wyższą kwotę wolną od Polaków, należy to jak najszybciej zmienić.


BUDUJMY WSPÓLNIE SILNĄ POLSKĘ

Wesprzyj KUKIZ15 na swój własny sposób!

BUDUJMY WSPÓLNIE SILNĄ POLSKĘ

Wesprzyj KUKIZ15 na swój własny sposób!