KUKIZ15

W BOJU O SILNĄ POLSKĘ OD 2015 ROKU!

KUKIZ15

W BOJU O SILNĄ POLSKĘ OD 2015 ROKU!


HISTORIA KUKIZ15

PIERWSZY RAZ OD 80 (1939-2019) LAT NADZIEJA NA ZMIANĘ SYSTEMU STAŁA SIĘ REALNA

Jako Ruch KUKIZ15 jesteśmy znani od 27 lipca 2015, kiedy Paweł KUKIZ ogłosił szyld, pod którym wystartujemy w wyborach parlamentarnych. Historia walki o zmianę systemu, o wprowadzenie Jednomandatowych okręgów wyborczych jest jednak znacznie dłuższa.

POCZĄTKI

Najważniejszym spoiwem naszego ruchu jest postulat wprowadzenia JOW’ów, do których przekonał Pawła KUKIZA profesor Jerzy Przystawa. Wszystko zaczęło się w 2004 roku, gdy zbierano podpisy pod referendum na rzecz wprowadzenia tego systemu wyborczego. 750 tysięcy podpisów zostało złożonych w Sejmie, ale niedługo potem zostały one po prostu „zmielone” w niszczarce. Ten swoisty kamień węgielny stał się początkiem budowy środowisk, optujących za zmianą ordynacji. Tak powstali „Zmieleni.pl”, którzy sprzymierzyli się z organizacją JOW prof. Przystawy. Zaczęło się od strony internetowej, która zdobyła ogromną popularność i masę zapisanych ludzi. Równocześnie zaczęła kiełkować organizacja o nazwie „Oburzeni”. W ten sposób wykrystalizowały się pierwsze kadry przyszłego ruchu, czyli tak zwani WoJOWnicy KUKIZA. W 2014 roku w wyborach samorządowych Paweł KUKIZ, startując do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z ostatniego miejsca [wyprzedzając „jedynkę”], dostał się i został radnym. Ten ogromny, niespodziewany sukces pozwolił myśleć o następnym, wielkim planie – o kandydowaniu na urząd Prezydenta RP. Ogłosił te plany w lutym 2015 roku. Potem rozpoczyna się zbiórka podpisów, która dzięki rozgłosowi w Internecie, przybiera postać masowego ruszenia obywateli. Udaje się zebrać grubo ponad 100 tysięcy wymaganych podpisów i zgłosić kandydaturę. Od teraz z każdym dniem Paweł KUKIZ zyskiwał poparcie, zwłaszcza w ostatnich dniach kampanii. Finalnie osiągnął spektakularny sukces w pierwszej turze wyborów z maja 2015. Wynik ponad 20% głosów był szokujący dla partyjnych klanów. Rozpoczął się wtedy wielki pochód na parlament. Momentami nasz Ruch był bliski wygrania wyborów. Jednak, ze względu na zmasowany atak mediów, ta szansa znacznie się oddaliła. I tu dochodzimy do lipca 2015, gdy Paweł KUKIZ ogłosił nazwę swojego ugrupowania.


WYBORY PARLAMENTARNE I PIERWSZA KADENCJA

Ruch, atakowany przez media grzmiące o nieustannym „rozpadzie”, miał wg specjalistów nie wejść do Sejmu. Tymczasem, w debacie przed wyborami parlamentarnymi, Paweł KUKIZ wypadł fenomenalnie, a i niedługo potem okazało się, że rzekomo upadające ugrupowanie, zostało w wyniku wyborów trzecią siłą w Polsce z 42 posłami. A jego lider dostał ponad 76 tysięcy głosów. Ze względu na uzyskanie samodzielnej większości przez PIS, KUKIZ15 pozostało w opozycji, odrzucając propozycję wejścia do rządu. Nie dało rządowi wotum zaufania i rozpoczęło swoją parlamentarną misję. Efekty tej misji są duże, posłowie KUKIZ15 okazali się bardzo aktywnymi reprezentantami narodu, zarówno w kwestii składania ustaw, jak i w ilości i jakości interpelacji. Klub poselski K15 zgłosił wiele projektów i tysiące poprawek do różnych ustaw, które wynikały z realizacji postulatów głoszonych w wyborach. To my proponowaliśmy wybieranie sędziów Trybunału Konstytucyjnego większością 2/3 głosów, to my proponowaliśmy zwiększenie kwoty wolnej od podatku, albo przynajmniej zrównanie jej posłom do poziomu obywateli. Dzięki naszym staraniom medyczna marihuana stała się dostępna dla potrzebujących jej chorych. Nie można też nie wspomnieć o zbiórce podpisów pod referendum w sprawie przyjmowania uchodźców. Mimo trwającego procesu budowania struktur, tej raczkującej organizacji udało się zebrać kilkaset tysięcy podpisów.

Równocześnie podjęto decyzję o sformalizowaniu ruchu w postaci stowarzyszenia, zarazem realizując obietnicę niezakładania partii politycznej i odrzucenia pobierania subwencji z budżetu. Nasz ruch udowodnił w ten sposób, że polityka może być na dobrym poziomie bez takich pieniędzy, że da się funkcjonować bez milionowych zastrzyków z kieszeni podatników. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w pierwszej połowie 2016 roku i rozpoczęło swoje działanie na terenie całego kraju, opierając się na 41 okręgach wyborczych. W trakcie kadencji skład klubu poselskiego uszczuplił się o posłów, którym nie zależało na realizacji podstawowych idei z którymi ruch startował w wyborach. Dzięki temu klub poselski przybliżył się do koncepcji tak zwanego „oddziału specjalnego” złożonego z ludzi, dla których realizacja idei takich jak JOWy, antypartyjność, referenda obligatoryjne, była ważniejsza od jakichkolwiek partykularnych interesów. Przez całą kadencję ruch jest pod ostrzałem mediów, które częściej bądź rzadziej oskarżały nas o rozpad. Zaś KUKIZ15 nadal istnieje.

Praca w parlamencie przyniosła wiele inicjatyw, z których wyróżniają się choćby „Poniedziałki Wolności” Stanisława Tyszki, w ramach których prezentowaliśmy projekty ustaw, mających na celu obniżenie podatków. Walczyliśmy również o zmniejszenie biurokracji, realizację postulatów wolnościowych, cały czas trwa praca posłów w terenie i niemożliwa do zliczenia aktywność struktur i działaczy KUKIZ15 w ich małych ojczyznach.

W marcu 2016 roku powstała nasza „młodzieżówka”, która jest zupełnie inna od pozostałych tego typu organizacji, podległych macierzystym partiom. Klubami Młodych KUKIZ15 zainteresowały się tysiące ludzi, chcących zmian w kraju, i dzięki nim wyłoniły się liczne, wybitne jednostki, reprezentujące młode pokolenie. „Gra o Polskę” i inne zadania, zaangażowały wielu w budowę kolejnych filarów naszego ugrupowania.


WYBORY SAMORZĄDOWE

W 2017 roku uruchomiliśmy stronę SamorządyzKUKIZEM.pl której celem było umożliwienie startowania z naszych list ludziom, chcącym walczyć o mandaty radnych w swoich gminach, powiatach, województwach i miastach. Zgłosiło się do nas tysiące ludzi, czego owocem było wystawienie aż 5 tys osób z naszych list, oraz kilka tysięcy z zaprzyjaźnionych ugrupowań. Mimo wyborów trudnych z racji na ich specyfikę, udało nam się wprowadzić na różnych szczeblach 120 radnych, kilku wójtów, burmistrzów, a gigantycznym sukcesem było zwycięstwo naszego posła Wojciecha Bakuna w 2 turze wyborów prezydenckich w Przemyślu.


WYBORY EUROPEJSKIE

W lutym 2019 roku, na konferencji we Włoszech, został podpisany sojusz Ruchu KUKIZ15 z włoską partią rządzącą, MoVimento 5 Stelle (Ruch 5 Gwiazd), oraz z innymi europejskimi ugrupowaniami antysystemowymi. Celem jest powołanie frakcji, dążącej do reformy Unii Europejskiej w duchu dbania o upodmiotowienie krajów wspólnoty, rozbiciu duopolu francusko-niemieckiego, oraz realizacja idei demokracji bezpośredniej itd.


KOALICJA WYBORCZA Z PSL

W czwartek 8 sierpnia 2019 roku zostało podpisane porozumienie programowe między antysystemowym ruchem KUKIZ15 oraz Polskim Stronnictwem Ludowym. Na jego podstawie na wspólnych listach Koalicji Polskiej znajdą się reprezentanci racjonalnego centrum polskiej sceny politycznej. Wspólny program został oparty na trzech filarach będących od zawsze podstawą funkcjonowania KUKIZ15:


1. PAKIET OBYWATELSKI
Głosowanie przez internet
Mieszany system wyborczy
Dekoncentracja administracji
Dzień referendalny
Senat izbą samorządową
Możliwość odwołania posła
Powszechne wybory: RPO, Prokuratora Generalnego, KRS


2. PAKIET GOSPODARCZY
Emerytura bez podatku
Dobrowolny ZUS
Deregulacja gospodarki
8% VAT na zieloną energię
Ulga podatkowa na OZE
50% z OZE w miksie energetycznym


3. PAKIET ANTYKORUPCYJNY
Wyeliminowanie z życia publicznego polityków skazanych za korupcję
Wzmocnienie kontroli wewnętrznej w administracji
Odpolitycznienie służb antykorupcyjnych
Zaostrzenie ustawy antylobbingowej


Media różnego rodzaju agresywnie krytykowały współpracę polityczną KUKIZ15 z PSL. Niektórzy wyborcy zasugerowani owym przekazem medialnym oraz Ci mający negatywną ocenę względem PSL wtórowali. Stwierdzając, że KUKIZ15 "zostało ugrupowaniem systemowym" i że właśnie "skończyło się". Nie rozumiejąc, że z wszystkich liczących się polskich partii politycznych jedynie PSL przyjęło i wpisało do swojego programu wyborczego powyższe postulaty. Tym samym KUKIZ15 weszło na zupełnie nowy poziom walki politycznej o lepszą Polskę.

Ciągle piszemy naszą historię. Trwamy i walczymy o lepsze jutro Polski i Polaków. Dołącz do nas. Dołącz do KUKIZ15 już dziś!


WSTĄP DO KUKIZ15

Walczymy nie tylko o własne "lepsze jutro". Walczymy o lepsze jutro dla następnych Pokoleń Polaków. Oni nie mają dziś prawa głosu, jednak kiedyś nas ocenią. Z naszych dzisiejszych działań, lub ich braku.

Dajmy im wyśmienite powody do bycia z nas dumnym. To nie jest możliwość. To obowiązek każdego Polaka i każdej Polki.

Stań się realną częścią historii Polski.
Wspólnie możemy zrobić znacznie więcej niż myślisz!


BUDUJMY WSPÓLNIE SILNĄ POLSKĘ

Wesprzyj KUKIZ15 na swój własny sposób!

BUDUJMY WSPÓLNIE SILNĄ POLSKĘ

Wesprzyj KUKIZ15 na swój własny sposób!