Konwencja Wyborcza KUKIZ15. Przemówienie Pawła Tanajno

Drugim po Prawicy Rzeczypospolitej koalicjantem KUKIZ15 w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest Demokracja Bezpośrednia.

Paweł Tanajno, Demokracja Bezpośrednia:
"Miałem przygotowany taki szybki speech, ale szczerze mówiąc, jestem niezwykle wzruszony tym wszystkim, co tu usłyszałem, tak dogłębnie. Nie przypomina to konwencji partyjnych do eurowyborów, które widujemy w telewizji. Bardziej przypomina mi to taki festyn demokracji bezpośredniej, święto suwerenności obywateli.

Przyjaciele z Chorwacji, z Włoch już tyle powiedzieli na temat demokracji bezpośredniej, że właściwie ja niewiele mogę dodać. Się cieszę, że naprawdę w Europie rośnie taki duch, że jest nas coraz więcej i że chcemy wszyscy obywatele, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie wziąć sprawy w swoje ręce. Przypomina mi to, no tutaj może zgrzeszę, ale taką Wiosnę Ludów, to jest coś wspaniałego, jestem pod wrażeniem.

Jest to o tyle dla mnie wzruszające, że rzeczywiście od 10 lat, 10 lat swojej aktywności publicznej poświęciłem promowaniu demokracji bezpośredniej w Polsce. Tutaj mam ogromne wdzięczność Pawle za Twoją pracę, bo ty zrobiłeś najwięcej, to jest coś wspaniałego. Ale oczywiście to co osiągnął Ruch 5 Gwiazd we Włoszech no to jest chapeau bas. To jest coś wspaniałego i… Od 10 lat słyszę w Polsce, jak rozmawiam z obywatelami o demokracji bezpośredniej i mówią: Co to jest? To jest jak starożytne Ateny? Nie wiem, może jakiś mały kraj typu Szwajcaria. A tu proszę bardzo, Włochy, jeden z założycieli Unii Europejskiej i mamy ministerstwo demokracji bezpośredniej i rząd, który chce, aby w tym kraju panowała demokracja bezpośrednia. Chwalmy Pana!

Nie będę przedłużał, bo naprawdę już wszystko zostało powiedziane i mam nadzieję, że na YouTube’a zostaną przetłumaczone te wszystkie wypowiedzi gości. Że młodzi polscy obywatele i starsi usłyszą, że możemy mieć inne państwo, że możemy mieć państwo bez karteli partyjnych. Tej obrzydliwej partiokracji, która nas dusi i to jeżeli tak szukamy dlaczego nie jesteśmy tak bogaci jak Niemcy, to szukajmy powodów właśnie w tych kartelach partyjnych, które nas zagrzebują podatkami i niszczą naszą wolność.

Chciałbym dodać jeszcze dwie rzeczy, już kończę. Przede wszystkim chciałbym przekazać od partii Demokracja Bezpośrednia w imieniu której występuję, pozdrowienia dla kolegów z Włoch, dla pana Beppe Grillo, a jednocześnie chciałem powiedzieć, że polski hymn ma takie słowa, że kiedy nie mieliśmy państwa pod zaborami to hymn brzmiał, że wolność przyjdzie z ziemi włoskiej do Polski. Ja mam nadzieję, że wraz z Ruchem 5 Gwiazd, wraz z sojuszem tym europejskim do Polski z Włoch przywędruje pragnienie suwerenności, że obywatele otworzą oczy i zobaczą, że możemy się pozbyć Kaczyńskich, Schetyn, Biedroni, wszystkich którzy dalej chcą nas karmić tą wstrętną partiokracją. Dzięki!"